Die vraag stelden EIM en het Amsterdam Center for Entrepreneurship (ACE) zich. Zij bekeken of er zoiets bestaat als een optimaal aantal ondernemers in een economie, oftewel: 'het aantal ondernemers waarbij de macro-ecnomische output gemaximaliseerd wordt.' Het antwoord wat de onderzoekers vonden was positief; er bestaat inderdaad een dergelijk optimum.

Opleidingsniveau

Een ander resultaat dat naar voren kwam uit het onderzoek is dat het wenselijke aantal ondernemers daalt wanneer het opleidingsniveau van de bevolking stijgt. Dat komt volgens de onderzoekers door het volgende: 'Bij een hoger opgeleide bevolking hebben meer mensen de ondernemerskwaliteiten (‘span of control’) om een groter bedrijf te runnen.' Het gevolg daarvan is dat er meer ondernemers zijn met grotere bedrijven zodat er niet zoveel ruimte overblijft voor andere ondernemers.

Stimuleringsbeleid risicovol

Een verdere uitleg over het onderzoek en de methode die daarbij gehanteerd werd, is te vinden op de website van EIM. Interessant is dat de verkregen onderzoeksresultaten impliceren dat actief stimuleringsbeleid zoals de starterssubsidies die we nogal eens voorbij zien komen, niet zonder risico's is. Vooral in landen met relatief veel ondernemers en waar geen onderscheid wordt gemaakt tussen opleidingsniveau kan een dergelijk beleid vervelende consequenties hebben. 'Zulk beleid kan individuen tot het ondernemerschap aantrekken die, macro-economisch gezien, productiever zouden zijn bij een baan in loondienst.'