Een op drie ouderen wil (klein)kinderen financieel helpen bij aankoop woning
Meer dan een kwart wil meer dan twintigduizend euro bijdragen

Een op drie ouderen wil (klein)kinderen financieel helpen bij aankoop woning

Redactie Baaz

Maar liefst dertig procent van alle Nederlanders boven de vijftig jaar oud is van plan hun (klein)kinderen financieel te steunen bij de aankoop van een huis. Dit blijkt uit de Mantelzorgmonitor van het niet-medische hulpplatform Beep for Help, een onderzoek onder 1.324 Nederlandse vijftigplussers, uitgevoerd door Panelwizard. Van alle ondervraagden die bereid zijn te helpen, wil 29 procent méér dan twintigduizend euro bijdragen. Vijf procent is zelfs van plan meer dan vijftigduizend euro te schenken.

Opvallend is dat de bereidheid om een financiële handreiking te doen voor de aankoop van een huis, afneemt naarmate de ondervraagden ouder worden. Zo wil maar liefst veertig procent van de vijftigers bijspringen, tegenover slechts dertig procent en 21 procent van de zestigers en zeventigplussers. “Hoge prijzen en slechts een beperkt aanbod geschikte woningen, veel ouderen zijn zich bewust van de uitzichtloze situatie waarin hun jongere familieleden zich op dit moment bevinden”, zegt Margreth van Kuijl, People Manager bij Beep for Help. “Wij merken dat een groot gedeelte van hen een steentje wil bijdragen. Niet iedereen is in staat om een grote zak geld te geven, maar zoals altijd geldt: alle kleine beetjes helpen.”

Van huis uit

Of ze nu wel of niet in staat zijn om te helpen; maar liefst een derde van alle ondervraagde ouderen zegt weleens door hun kinderen en/of kleinkinderen te zijn gevraagd om hen financieel te ondersteunen. Niet minder dan vier op de tien vijftigplussers heeft daarom in de afgelopen 24 maanden hun jongere familieleden weleens uit de brand geholpen. Opvallend genoeg worden zestigers bij andere vormen van financiële steun niet alleen het vaakst om hulp gevraagd (44 procent), ze zijn van alle ondervraagden ook het meest bereid financieel bij te springen (46 procent). Van Kuijl: “Oplopende inflatie, hogere energielasten en dure boodschappen; in de afgelopen twee jaar zijn de maandlasten van een gemiddeld gezin flink gestegen. Gesprekken binnen de familie over geld zijn zelden gemakkelijk, maar daarom juist belangrijk om te voeren. Niet alleen om misverstanden en frustraties te voorkomen, maar ook om van elkaar te leren. Veel ouderen weten als geen ander hoe je kunt besparen.”

Tijd met elkaar

Uit het onderzoek blijkt verder dat het aantal ouderen dat zich zorgen maakt over hun financiën in één jaar tijd is gedaald, van 35 procent in 2024 naar 32 procent nu. Ook zorgen over de periode na een eventuele pensionering namen af: van 48 procent in 2024 naar 45 procent nu. Van Kuijl: “Geldzorgen gaan niet altijd over de rekeningen van vandaag, maar ook over wat er in de toekomst gaat komen. Kun je blijven genieten van leuke dingen en is er ook ruimte om iets voor je (klein)kinderen te doen? Als het financieel beter gaat, ontstaat er vaak ook meer ruimte om anderen te helpen. Probeer jezelf alleen niet blind te staren op de hoogte van een spaarrekening. Voor een zorgeloos en vitaal leven zijn je fysieke en mentale gezondheid minstens net zo belangrijk. Tijd met familie doorbrengen en samen leuke dingen doen, probeer er zo lang mogelijk van te genieten.”

Over Beep for Help

Beep for Help verbindt hulpvragers en -gevers aan elkaar. Via de app en telefoonlijn biedt de organisatie efficiënte en betrouwbare hulp, met als doel mantelzorgers en ouderen zo veel mogelijk te ontzorgen. Tegelijkertijd maakt Beep for Help zich hard voor maatschappelijke problemen, zoals de groeiende druk op mantelzorgers en de vergrijzing. Voor meer informatie, bekijk de website: https://beepforhelp.nl/

Redactie Baaz
Door: Redactie Baaz
Redactie

Redactie Baaz

Redactie